İletişim Sohbet Odaları

Deneyimsel tasarım öğretisi
İnsanlar birbirleri ile konuşmak anlaşmak için bir sürü yola başvuruyorlar. İletişim için yapılması gereken seçeneklerden bahsetmek isteriz. Sohbetyildizi  olarak karşımıza gelen bay bayan bir çok arkadaşımız ile nasıl anlaşabiliriz sizlere bu makale ile aktarmaktadır.

İletişim için düşünmemiz gerekenlerden bazıları şunlardır. Problem bizi marifetlendirmek için vardır! Problemlerimizi çözmek için onlar ile savaşmamız gerekir.
Olaylar nötr dür bizler ona anlam yüklüyoruz. Mesela acı bir kaybımızdan sonra kimisi kendine çeki düzen verir, kimisi içki gibi kötü alışkanlıklara yönelir. Problem çözülmek için vardır ve biz onu geri dönüp düzeltmemiz gerekir yoksa yolumuza devam edemeyiz. Bunun için sözlerimizin;

İletişim

 

Tutarlı , faydalı , anlaşılabilir ve uygulanabilir olması gerekir. Insan tutarlı insanlara güvenir. Söylediğimiz sözlerin gerçekçi olması ve zıttını ispatlamış olması gerekir. Bildiğiniz gerçeğin zıttı yok ise o bilgi erir. Zıttının da gerçek olması gerekir. Örneğin “dershaneye giden bir öğrenci ileride yüksek makama erişir” sözüne inanılmaz. Çünkü zıttı gerçek değil-dir yani dershaneye gitmeyen ve çobanlık yaparak ders çalışan bir öğrencinin de yüksek makama eriştiği bir gerçektir. Dolayısıyla verilen o bilgi gerçek değildir veren kişiye de inanılmaz. Arkadaşlık kurarken konuştuğumuz her kelimenin karşımızda olan kişi için çok fazla önemi vardır. Ve doğruluğu ölçmeden sizin ile samimiyet kurmaz bunun için söylediğimiz konuştuğumuz kelimenin tamamen doğal ve gerçek olması şarttır.
Gözümüzün yükseklerde olması bize problem olarak geri döner. İstek varsa problem de vardır. İsteğim bir dilim pasta ihtiyacım ise 3 liradır. Eğer büyük bir pasta istersem ihtiyacım 30 liraya çıkar istek büyüdükçe çoğaldıkça problemde çoğalır. Kendimizi dizginlememiz isteğimize daha hızlı ulaşmamıza sebep olur.

Yararlı Bilgi

 

Faydalı olan ise insanı dününden iyiye götüren şeylerdir. Ve bir insanın kıyası sadece kendisiyledir. Kendi ile olması gerekir. Verdiğimiz bilgi ya faydalı ya zararlıdır. Kısa sureli hafıza ve uzun sureli hafızamız vardır. Zararlı olan bilgileri eğer hafızamıza eklersek yararlı olan bilgi uzun süreli hafızamızdan silinir. Çok sevdiğimiz bir arkadaşımızın arkadaşlığını kaybetmek istemiyor isek onun doğum günü gibi özel günlerini hafızamıza kazımamız gereklidir. Zamanı geldiğinde kutladığımızda arkadaşlığımızın ne kadar sağlamlaştığını göreceksiniz.

Anlaşıla bilirlik ; belirsizlik siyahtır. Belirsizlikle hamle yapılmaz. Hayatımızda anlayamadığımız bilgi bize külfettir yani büyük bir yüktür. Bir kelimenin sadece bir anlamı vardır. Mesela ezan okunur ve herkes o ezan sebebi ile namaz kılınması gerektiğini bilir. Konuştuğumuz kelimelerin net olması gerekir. Ve son olarak net olmamız gerekir kendimizden ve yapacağımız şeylerden emin olmamız gerekir. Belirsiz isek herkes bize her şeyi yaptırabilir. Yani bir otarafa bir bu tarafa çekilir durursunuz. Kendinizi tanıyın ve yapmak istediğiniz şeyden emin olmadıkça adim atmayın. Sohbetyildizi ailesi olarak bizler kişisel gelişim dersleri ile kendimizi daha da geliştiriyor ve çevremize faydalı oluyoruz. Sizler de aramıza katılın ve gelişmenin faydasından yararlanın. HiFa

sohbet sohbet