Corona Türkiyede ilk vakka Erkek !!

Corona Türkiyede ilk vakka Erkek !!

Corona virüsü ile ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor… Türkiye’de ilk kez tespit edilen corona virüs vakasıyla ilgili Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara ve Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz CNN TÜRK’te değerlendirmelerde bulundu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara “Vakanın erken tespit edilmesi önemliydi. 14 gün boyunca gözlem altında tutulması önemli. Son 14 gün içerisinde yurt dışından gelip evde kaldıysa sadece evdekilerle temas etmiştir. O ev halkı da şuanda karantina altında” dedi. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz ise “Bütün komşularda görülmesi riskin yükselmesi demekti. İzlenmesi gerekir. Bir vakaya hemen panikle yaklaşılmamalı, tek tük vakalar şuanda bir şey ifade etmeyebilir. Önemli olan bu vakaların artmaması. Artarsa ciddi bir tehlikeye dönebilir” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara’nın son dakika açıklamaları şöyle;

Vakanın erken tespit edilmesi önemliydi. 14 gün boyunca gözlem altında tutulması önemli. Son 14 gün içerisinde yurt dışından gelip evde kaldıysa sadece evdekilerle temas etmiştir. O ev halkı da şuanda karantina altında. Bu izalasyonu kontrol altına alamazsak o zaman vaka sayısının artışı meydana gelebilir. Özellikle şöyle söyleyelim. Kimler risk altında derken dikkat ederseniz tüm dünyada olduğu gibi tüm toplum risk altında diye değerlendirmek gerekir. Biz ilk tespit ettiğimiz vakamızı ve onun hastalığı bulaştırmış olabileceği kişileri de kontrol altında tutabilirsek bu bizim için hastalığın yayılmasını önlemekte çok başarılı olacak. 20 saniye boyunca ellerin yıkanması yeterlidir. Çocuklar içinse ellerin tüm yüzeylerini temizleyecek bir şekilde anlatırsak bu bizim açımızdan en büyük başarılardan birisi olur. Bizde 1 vaka var ve onun tüm temas ettiği kişiler kontrol altında tutuluyor. 14 gün boyunca izolasyon altında tutulacağı için onlardan başkasına bulaşmasını beklemiyoruz. Zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkılmaması hastalığın ülkemize gelmemesi için önleyicidir.

“HEMEN PANİKLE YAKLAŞILMAMALI”

Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz konuşmaları şöyle;

Bütün komşularda görülmesi riskin yükselmesi demekti. İzlenmesi gerekir. Bir vakaya hemen panikle yaklaşılmamalı. Tek tük vakalar şuanda bir şey ifade etmeyebilir. Önemli olan bu vakaların artmaması. Artarsa ciddi bir tehlikeye dönebilir. Yaşlıların sokağa çıktıklarında kapalı yerlerde kalmamasını öneriyorum. Kişisel hijyene dikkat edilmesi gerek. Tokalaşmaya dikkat etmek gerek. Evde başka bir hastalığı olan insanların da sokağa çıktıklarında kapalı ortamlarda bulunmaması gerekiyor. Risk grubu daha önceden bir hastalığı olanlar ve 60 yaşını geçmiş olanlar risk grubunda bulunuyor. Bir de bağışıklıklarını düşürecek bir işlem yapmamaları gerekiyor. İşverenlere de iş düşüyor. Ciddi hastalığı olan insanların birkaç günde evde dinlendirilmesini doğru buluyorum. Sıkıntısı olan insanların tıbbi destek için başvuru yapması gerekiyor. Şuanda ülkemizde vaka görüldüğü için dışarıda ne kadar virüs var, kaç kişi enfekte bilmiyoruz. Erken müdahale ve erken tıbbi destek vermek gerekiyor. Gribe çok benziyor bu nedenle kişisel bir tanı mümkün değil. Ateş, öksürük ve solunum sıkıntısı koronavirüsün belirtileridir. İstanbul açısından bakarsak olaya kalabalık bir ilimiz. Virüsün sirküle olma olasılığı yüksek. Bir riskten bahsediyoruz. Tabi bu riskin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyoruz.

 

 

admin 33
11 Yorumlar
Yohh

Allah sonumuzu hayr etsin kötü bir durum :/

Ümit

Allah yardımcımiz olsun.en ortak olan kullanım para arkadaslar ve toplu taşıma araçları dikkat etmemiz gerek

iLSu

Allah yardımcımız olsun

AreS

rabbim hepimize yardım etsin sonumuz hayır olsun

Kaan

Buda bir komplo türkiye üzarine oynanan. allah yardımcımız olsun.

Kahve

Allah yardımcımız olsun.

Hakan

Allah hepimizi korusun.

aSeL

Allah yardımcımız olsun. İnşallah.

Rüya

Allah yardımcımız olsun

My

Emeğinize sağlik

Kralice

Rabbim hicbirinizin saglikla sinamasin herkes dikkatli olsun hijyene önem verelim.insallah bunu da atlatiriz

Cevap bırakın