Efendi Sohbetler

Soshbet`te edep ve adap

Sohbet’ te edep ve adab Hayatımızda ve sanal ortamda kurduğumuz sohbetler elbette ki edep ve adab kavramları adı altında olmalıdır. Bir kişi ile sohbet ederken iletişim kurarken neye dikkat ederiz? Saygı, edep ve adab kurallarına dikkat ederiz. Etmek zorundayız. Dikkat etmez isek konular çok farklı yerlere gelip kırıcı üzücü olaylar ile sonuçlanabilir.  Karşı taraf ile sohbet ederken real veya sanal hiç fark etmez saygı,  edep ve adab kuralları çerçevesinde konuşmalıyız ki güzel sohbetler güzel dostluklar arkadaşlıklar kurabilelim. Peki kurallar nedir ? Ne anlamlara gelir bizlere verdiği mesaj ve anlatmak istenilen nedir ? Öncelikle kurallarımızın başında yer alan edep ve adab bunları bir konuşalım.  Edebi olmayan Toplumun Nesi olur?

Edep ve adab nedir?

Edep iyi ahlak ,iyi davranış, incelik yada toplumumuzun töresine uygun davranma biçimidir. Yani kısaca adlandıracak olursak kaba tabirlerden uzak kalan insan. Peki ya adap nedir ? Adab ise edep kelimesinin çoğul halidir. Yine incelik , iyi davranma , kibarlık ve nezaket anlamları barındırır. Hayatımızın her kesiminde kullanmamız mecburi olan davranışlardır aslında edep ve adab. Evet mecbur diye diye düşünüyorum çünkü yapılması gerekiyor. Ama malesef toplumumuzda çoğu insan bırakın edep ve adab kurallarına uymayı, bunların ne anlamlara geldiğini bile bilmiyor. Saygısız ve kırıcı davranarak karşısındaki insanı paramparça edebiliyor. Ama öyle insanlar var ki hayranlıkla izliyoruz davranışlarını. Eğitimin ne kadar önemli olduğunu bu davranışları izlerken bir kez daha anlamış oluyoruz. Toplum olarak bu konular hakkında daha da bilinçlenmeliyiz.  Aslında çok önemli olan bu iki kelimeyi hayatımızdan çıkartmamalıyız. Yok sayarak hayatımıza devam edemeyiz. Bazı insanlar edep ve adaba uygun davranmayı bırakıp bu davranışları daha da basitleştiriyor. Örneğin bir tartışma anında “edepsiz; diyerek karşı tarafı Çok çabuk zedeliyor. Önemli kavramlar basitleştirerek kullanılmamalıdır. Öyle güzel insanlar var ki edebi ve adab-ı yönünden zenginliklerle dolu. Hayatımız hep böyle güzel insanlarla kesişir umarım. Real hayatımızda olduğu gibi birde sanal hayatlarımız var . Sanal hayatımızda sohbet ederken karşımıza bin bir çeşit insan çıkıyor. Elbette kimin nasıl biri olduğunu bilemeyiz fakat sohbet ederek karşımızdakini tanıma fırsatı bulup güzel dostluklar kurabiliyoruz. Peki edep ve adab kurallarına uygun konuşabiliyor muyuz ? En önemlisi de bu zaten.  Edepli Sohbet Etmeye Ne dersiniz?  Sohbet ederken karşımızda ki kişinin edebine adabına hayran da kalabiliyor veya sohbetin devamını getiremeden konuyu bitirebiliyoruz. Gönlündeki zenginlik dilindeki tatlılık sohbetine yansıyan insanlar onlar iyi ki var. Sanal ortamda böylesine güzel dostluklar arkadaşlıklar kurup real hayatımıza taşımamız ne kadar güzel ve samimi bir davranış . Samimiyete inanmak ? Evet içtenlikle ve samimiyetle konuşan insanlar 1-0 önden gidiyor bence.

Sanal alemde edep ve adap

Peki sanal chat ortamında edep ve adaba uygun davranışı olmayan insanlar ne yapıyor? Böyle insanlar kolay kolay sohbet devamlılığı olmayan insanlar. Kendilerini kişiliklerini hemen belli edip çabuk sorun yaşayan kişiler. Zaten kaba tabirler kullanıp saygı ve sevgi çerçevesi dışına çıkıldığında kim onlarla sohbet etmek ister ki? Hayatımız çok kısa ve kalp kırmak çok kolay geliyor insanlara. Ya kırılan kalp düzelir mi ? Düzelmez,  kırılan bir kalp kolay kolay düzelmez. Bardağı kırın sonra yapıştırın ne kadar düzelebiliyorsa işte kalbimizde öyle. Edebimizden ,adabımızdan ,kişiliğimizden, karakterimizden saygımızdan ödün vermeden bir hayat sürdürelim. Bu kadar güzelliklerle dolu hayati sanal veya real tüm insanlarla iyi niyetli güzel kalpli insanlarla daha da güzelleştirelim. Kötü insanlarla muhakkak karşılaşıyoruz . Olsun onlar kötü ve iyi niyeti yok diye kendimizden ödün veremeyiz ki. Kimseyi değiştirmeye çalışmadan güzel dostluklar arkadaşlıklar hatta aşklar yakalayalım. Baktık gördük edep sahibi bir insan değil kırmadan üzmeden uyarıp davranışlarını değiştirir mi diye gözlemleyelim. Olmuyor mu ? Orada mesafe koymak gerektiğini hatırlayıp yine hayatımıza devam edelim. Hayatta en zor anlaşılan şey “söz “dür. Neden sözdür? Tüm iyi niyetinle konuşursun ama karşı taraf yine anlamak istediği gibi anlar . Niyet ne güzel bir kelimedir dimi ? İyi niyetlerimizin kıymetini bilecek olan insanlarla karşılaşırız umarım. Sizlerde güzel dostluklar ve arkadaşlıklar kurmak istiyorsanız,  edep ve adaba uygun sohbet etmek istiyorsanız muhakkak www.sohbetyildizi.com sunucumuza davetlisiniz . Arkadaşlıkların ve samimiyetin doğru adresidir. Sunucumuza gelip keyifli sohbetler kurmak istemez misiniz? Tüm samimiyetimizle sizlerle sohbet etmeye hazırız.

ETİKETLER :
sohbet