Loş Sohbet

Loş Sohbet

Loş Sohbet

Loş sohbet denilince aklıma nedendir bilinmez büyükbabam geldi. Küçükken elektrikler kesilirdi eskiler bilir lüküs diye bir lamba tipli bir ışık saçan bir araç vardı. Onu yakardı başına otururduk bir tarafta onun sıcaklığı bir tarafta sobanın sıcaklığı bir tarafta o ortamın sıcaklığı öyle cezbedici gelirdi ki. Büyükbabam elleriyle değişik gölge oyunları yapardı tavşan ve kurtun masalını 10 kez dinlesem de ilk kez anlatmış gibi bir heyecanla yine başına otururdum. Elektrikler gitse de büyükbabam bize bir şeyler anlatsa diye çok beklediğim zamanlar olmuştur.Eskiden bizim oturduğumuz yerin elektriğinde problemler oldukça fazlaydı çokça yaşardım bugünleri. Belki artık büyüme zamanımız gelmişti belki de masallar eskisi gibi güzel gelmeyecekti diye sanırım elektrikle ilgili problemleri bir daha yaşayamaz olduk (:

Herkezin Bir Kahramanı vardır

Benim babam iş seyahatlerinden dolayı Rusya, Kazakistan, Dubai vs. gezerken ben büyükbabamla büyüdüğüm için o benim için hep babaydı. Bir gün bir adam geldi dediler ki bu adam senin baban ağladığımı hatırlıyorum. Benim babam var zaten diye. Tamam o da baban o büyük baban bu küçük baban demişlerdi de susmuştum (: tabi çocuktum o zamanlar idrak edemiyorsun bazı şeyleri ama ne zaman bir ölüm görsem büyükbabama bir şey olur diye ağlamaya başlıyorum. Herkesin kahramanı babası olur benim kahramanım büyük babam (: Benim büyük babam sizin dedeleriniz gibi mi bilmiyorum. Benimki garip bir adam. Nişanlısını yangında kaybetmiş ve o aşkla yaşamış bir ömür boyunca. Şiir defteri var onun için yazılmış sarı saman kağıdından. Anneannemi de sevdiğine eminim ama bazen anneannem alınınca der ki beni hiç onun gibi sevemedin. Biraz agresif ama çokça duygusal. Şiirler okuyan, gazete elinden düşmeyen ne zaman görsem bulmaca çözen bir adam. Bir de haberkolik (: o kanalın haberi biter bu kanalı açar (((: Daha garip şeyler de var tabi büyükbabam memurluğu bırakıp marangoz olmuş zamanında o yüzden evde durmadan garip icatlar deniyor.

Boş Duranı ALLAH sevmez diyerek

Bir bakıyorum balkona makara sistemi kurmuş ne yapacaksın bununla diyorum soba kovalarını çekeriz diyor iple ((: bir bakıyorum bahçede bir bakıyorum evde sürekli bir şeyleri değiştirirken tamir ederken buluyorum. Hiç boş duramaz en boş olduğu zamanda mutfakta yemek yaparken bulurum onu. Hayatı ağaç dikmekle geçmiş bizim köye ilk cennet hurmasını getiren adamdır büyükbabam. Önceden sadece soğan, patates, elma olurmuş. Bir çok meyveyi ilk deneyen benim büyükbabam. Şimdi köyde avokado deniyor bakalım ((: Dinine de çok düşkün hiç durmadan Kur’an okuyan namaz kılan oruç tutan bir adam. Hatta büyükbabam kalp krizi geçirdiğinde stent taktılar 2-3 gün sonra hacca gitmesi gerekiyordu. Doktor dedi ki hacca gidemezsin dedem uçak çok riskli dinlemedi. Yanına görevliler verdiler o halde gitti benim büyükbabam. Şöyle bir dönüp bakıyorum ara sıra kendime 25 sene akmış gitmiş hiçbir şey yapamamışım. Bir de büyükbabama bakıyorum.. Sayfalarca değil saatlerce anlatabileceğim bir adamın en kısa özeti bu sanırım. Onun gibi biri olabilmek onun gibi bir aşık bulabilmek dileğiyle.. ~Reyhan

admin 34
11 Yorumlar
SibeL

Emegine sagLik:)

ibOo

Güzel bir makale olmuŞ... Dedenize olan vefanıza bayıldım. Hayatın her anında vefalı olmak gerek değil mi. (.

Kralice

Emeğine saglik

Melek

Reyhancım Emeğine Sağlık.

iLSu

Emeğine sağlık

qSmLy`

Yüregine Saglik:)

Kahve

Emeğine sağlık.

My

Emeğinize sağlik

GofRetiCe

Ellerine yüreğine sağlık kuzum

Ümit

Emeğine sağlık

Sets

Emeğine Sağlık

Cevap bırakın