Pandemi Sohbetleri

Pandemi Sohbetleri

Pandemi Sohbetleri

Pandemi ile alakalı bir çok gündem maddesi bulunmakta fakat çoğumuz kelime anlamını bile bilmiyoruz. Pandemi nedir ? Pandemik hastalık nedir ? Bunları bi konuşalım öncelikle. Pandemi en anlaşılır şekilde anlatacak olursak tüm dünya genelinde aynı anda hem çok yaygın hemde çok fazla sayıda insanı tehdit eden bulaşıcı bir hastalık demektir. Bazı hastalıklar pandemi olarak ilan edilir. Pandemi olarak ilan edilebilmesi için de o hastalığın bütün dünyaya bulaşması gerekiyor. Pandemi yi Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ilan ediyor.

Pandemide Chat

Pandemide Chat

Bir hastalığın pandemi olarak ilan edilebilmesinde ki kriterler neler diye sorulduğunda listede yer alan hastalıklar; – Yeni bir virüsle burun buruna olunması – İnsandan başka bir insana kolaylıkla ve sürekli olarak bulaşması – Tüm insanlara anında geçebilmesi Pandemik rahatsızlık dediğimiz de yine pandemi ilan edilmiş bir hastalığı taşıyan kişidir. Artık pandemi önceki yıllarda nazaran çok daha hızlı yayılmakta. 1800 yıllarda görülmüş olan pandemiler 2 ay süre ile ilerlerken şuan yaşadığımız durumda ilerleyen teknoji ile bizimle birlikte resmen seyehat eder durumda. Ünlü bir profesör doktorun açıklamasına göre “çok fazla abartmadan,tedbiri elden bırakmadan daha dikkatli bir şekilde yaşayın fakat hayatınızı olumsuzluklarla doldurmayın.Grip nasıl ki vücudumuza grip onunla mücadele edebiliyorsak Covid19 da bu tür bir virüs. Sadece emin adımlarla ilerleyerek, temizliğe dikkat ederek ve kronik rahatsızlığı olanların tedbir oranını biraz daha artırarak bu süreci daha ılımlı ilerlemeleri gerekiyor.” diyerek sözlerini tamamlıyor. Çok hakli degilmi ? Tedbirli olup ve temizligimiz sağlandığında çok abartmadan günlük yaşantımıza daha pozitif olarak devam edebiliriz. Geçmişten günümüze bir çok ilan edilmiş pandemi var ve hala devam edenlerde var. Peki bunlar neler kısaca hatırlayalım… HIV/AIDS ve COVID19 hala devam eden pandemilerdir. Tarihte yaşanmış olanlar ise ; – Kolera – Veba – grip (ınfluenza) – kara veba – tifo – domuz gribi Şuanda mücadele ettiğimiz Covid19 Aralık ayında Çin ‘in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve binlerce insanın ölümüne sebep olan pandemi olarak ilan edildi. Ve ülkemizde de binlerce insanın ölümüne sebep olan bu virüs son zamanlarda daha az etkisini göstermekte. Tüm insanların duyarlılığı sayesinde dahada az yaygınlaşarak kurtulma ümidi içerisindeyiz. Alınabilecek tedbirlerin en başında temizlik,hijyen gelmektedir. Ve başlıbaşına ciddiyet isteyen bir durum içindeyiz. Durumun ciddiyetini anlamamış insanlar hala var. Ne kadar ciddiye alırsak o kadar uzaklaştırmış oluruz kendimizden de çevremizden de. Birde endemi, epidemi diye duyduğumuz kelimeler var bunlar ne anlama geliyor ve pandemi ile arasındaki farklar neler ? -Küçük çaplı salgınganlara endemi deniyor.

Pandemi Muhabbetleri

Pandemi Muhabbetleri

Bu salgınlar dünya genelinde bir tehtid arz etmediği için sadece bazı bölgeleri etkiliyor. -Daha daha büyük çaplı salgınlara epidemi adı veriliyor. Bir ulkeyi etkileyen bir salgın fakat endemi kadar basit değil. Pandemi kadarda korkutucu değil. Sizlerde pandemi hakkında dah geniş sohbet etmek chat yapmak istiyorsanız sohbetyildizi sayfamıza gelip hem eğlenceli hem bilgili hemde samimi chat yaparak kendinizi dahada geliştirebilirsiniz. Sadece geliştirmek için demiyorum belki de hiç yaşamadığınız duygular yaşayarak hayatınıza renk katacaksınız. Sağlıklı günler diliyorum. Hepinizi sohbetyildizi ailemize bekleriz.~

admin 21
9 Yorumlar
Kralice

Emeğinize sağlık

GofRetiCe

Emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım 👏👏

Ümit

Emeğine sağlık

Kahve

Emeğine sağlık.

qSmLy`

Emegine Saglik

Sets

Emegine Saglik

Yohh

Emeğine sağlık

SibeL

Emegine sagLik

Cevap bırakın