Saygı Sohbet

Saygı Sohbet

Saygı sohbet, Saygısız sevgi Sevgisiz saygı. Sevgi saygı çerçevesinden bakma ve yaşamak ve olmayanı doğru bilmek.Yalnis Algıdan soz edelim ki doğru algıya kavusalim.Simdi şu zaman da hep tek tarafla bakılır olaylara hiç doğrusu görülmez yada görülmek istenmez.Herkezin rolüde belli yani yumurtadan supriz cikmadi ama onu suprize bağlayan şahıslarla bir yaşıyoruz.kisa ve basit örnek yohh büyüğüm hata da büyüğüm ama yohh a sürekli saygısızlık ediyor hata ya saygıda kusur etmiyor diyelim düşünelim.(Kişi ve olayların tamam i gerçek tten alakası olmayan bir kurgudur)Şimdi yohh a yaptığım saygısızlıktan millet beni suçlu görür bakınız görür diyorum kesin çünkü bizde karşıyı dinleme huyu namağlup.Iste bugün buna biraz değinmek farz olduki bilinen yalnislari düzeltelim.

Büyüklerimizin Sözü Değerlidir

Herkez derki büyüklerine saygısızlık etme bu algı üzerinde devam ederiz halbuki kimse demez küçüklerine sevgisizlik etme diye demi ama.neden denmez m.kemal atatürk baş komutanimiz dememiş büyüklerimize saygı kucuklerimize sevgi diye geçirmemismi küçükken hergun bıkmadan okuduğumuz andimizda. Her türk okumuştur ki atatürk küçüklere saygı rolünü yüklerken buyuklerede sevgi rolünü yüklemiş ki dinizmizdede çok.ayet var vardır kucuklerimize sevgiden bahseden. Ama bizde ki algı sadece küçükler büyükler e saygı gösterecek yok öyle yama sayın büyüğüm sen ver ki sevgimi vereyim sana saygını.Ornege gelelim yohh tan görmemişim bir sevgi ki ona saygı vereyim hata dan sevgiyi çok yaşamışım ama dediğimiz gibi kimse bunu görmez ortada geçmişten buyana gelen bir yalnis var bunu görmemiz ona gor3 yaşamamız lazim.Cunku yaşamak ne kadar zorunlu olduğunu bilmeyen heralde yok ıste zorunlu olan bu yaşamayı sevgi verip saygı alarak yada saaygi verip sevgi alarak guzellestirebiliriz keza aksi durumda zora sokma işlemi başarılı olur ve cenneti kendimiz cehemneme çeviririz.Kural baktığın çok basit ne kafa karıştırır ne zor ogrenilir. Sevgi verip saygı saygı verip sevgi alacan.hayatimizda ne kadar gündem olmasa bile bence en çok yaygin ve tehlikeli bir olaya değindigimi düşünüp yazma gereksinimini duydum. “Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir” (Tirmizî, Birr, 15; Ebû Dâvûd, Edeb, 66).
Hadis-i şerif, küçüğe sevgi, büyüğe saygı göstermenin, Müslümanların temel ahlâkî vasfı olduğunu ortaya koymaktadır. Bir toplumun bekâsında, sevgi ve saygı hayatî önem taşıyan iki temel esastır.Anlatildigi üzere kulaktan duyma gereksiz bir deyimlerle hareket etmek yerine atalarimizin sözleriyle hareket etmek hem bizi hem karismizdakini hemde insanlığı mutlu edebileceği kanaatinde olup yalnis bilinen doğruları doğru bilelim.iste tam bu metin bize sevginin ve saygının bol.oldugu mutlu insanlarla dolu Sohbetyildizi.com anlatır gelin sevgi ve saygınızı alin buradan 🙂

ETİKETLER :
sohbet