Selçuklu sohbet

Selçuklu Sohbet

Selçuklu Sohbet ve Selcuklu tanımı~ Selçuklu, Konya İline bağlı bir merkez ilçedir. Nüfus ve gelişmişlik bakımından Konya’nın en büyük ilçesi olan Selçuklu, ismini Konya’yı başkent yaparak tarihteki sarsılmaz yerine oturtan Selçuklulardan almıştır. Selçuklu, Anadolu Selçuklularına başkentlik yapmış, nadide sultanlar yetiştirmiş, Anadolu topraklarında 6 asır hâkimiyetini sürdüren Osmanlı Devleti’ne kılavuzluk ve beşiklik yapmış şerefli bir maziye sahiptir. İlçe Konya’nın gelişen ve her alanda büyüyen yönünü temsil etmektedir.

TARİHİ VE TURİSTİK MEKANLAR

1. İnce Minareli Medrese, Konya İli, Selçuklu İlçesi’nde, Alâeddin Tepesi’nin batısındadır. Selçuklu Sultanı II. İzzeddin Keykavus Devrinde Vezir Sahip Ata Fahrettin Ali tarafından, hadis ilmi öğretilmek üzere 663 H.(1264 M.) yılında inşa ettirilmiştir.

2. 3.500 m² gezi alanı 98 türden 20 bin tropikal bitkisi ve ortalama 5.000 kelebeğin uçuş yaptığı Konya Tropikal Kelebek Bahçesi.

3. Konya’nın 8 km. kuzeybatısında yer alan Sille’deki en eski yerleşim, kuzeyde yer alan Sızma Höyüğü. İstanbul’dan Kudüs’e giden yol üzerinde de bulunan Konya, bu dönemde de önemini korumuş Kudüs’e giden hacıların uğrak noktası olmuştur. Aya Elenia Kilisesi’nin kitabesi, yapının bu tarihte Büyük Konstantin’in annesi Helene tarafından yaptırıldığını belirtmektedir. Bilindiği gibi ilk Hıristiyan aristokrat olan Helene yaşamı sırasında Hz. İsa’nın gerildiği kutsal haçı bulmak amacıyla Kudüs’e gitmiş, geçtiği yollarda birçok kilise inşa ettirmiştir. Aya Elenia Kilisesi Sille’nin gerçekten de bu yol üzerinde bulunduğunu göstermektedir…

4.Alâeddin Tepesi ,Konya ilinin en yüksek yeridir. Selçuklu ilçe merkezinde yer almasından dolayı ulaşım problemi yoktur. Alâeddin tepesinde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Alâeddin Tepesinin ağaçlık alanları halk tarafından mesire alanı olarak kullanılmaktadır. Peki Reyhan size bunları neden anlattı? Sohbetyildizi ailesine bekliyoruz da o yüzden ?) Sohbetevi odasında sizinle tarih konuşabileceğimiz gibi felsefe, edebiyat, ekonomi gibi alanlarda da sohbet etmeye davet ediyorum sizleri. Bir Konyalı olarak bütün Konyalıları sohbet etmeye bekliyorum. Birlikte sadece bunları mı konuşuruz diye düşünmeyin şişeçevir kanalımızda oyunlar oynayabileceğimiz gibi sohbet kanalımızda da her türlü konuyu konuşabiliriz saygı sevgi çerçevesi içerisinde ?)

ETİKETLER :
sohbet