Sevgili Sohbet

Sevgili Sohbet

Kişiyi tanıma temsil sistemleri

Bay bayan arkadaşlar ile anlaşabilmemiz için sevgili bir sohbet ortamı oluşabilmesi icin bilmemiz gereken üç adet temsil sistemi vardır. Bunlar Görseller İşitseller ve Dokunsallardır.
Görsel bir kişi ile konuşurken onun görüntüyü hafızasına işlediğini bilmemiz gerekir. Mesela görsel bir kişi hızlı konuşur, oturuşu sana yakın olur. Konuşurken konuya daha iyi odaklandığı zaman öne doğru eğilir. Görünüşe çok önem verirler renkleri iyi seçerler. Görsel birisine soru sorulduğu zaman düşünür iken ya sağ üste ya sol üste bakar.

İşitsel bir kişi ile konuşurken de onun sese önem verdiğini bilirsek konuşma üslubumuzu daha iyi olmasına dikkat ederiz. Mesela işitsel bir kişi konuşurken sağa sola bakar ve diksiyonu çok güzeldir. Ve karşısındaki kişinin de diksiyonuna ve ses tonuna dikkat ederler. Oturuş şekli ise yandır. Kulağı tamamen sendedir sen onun seni dinlemediğini düşünürsün fakat o sana odaklandıkça kulağını sana daha da yakınlaştırır.

Dokunsal bir kişi ile konuşmamız çok zordur ağızlarından çok az laf alırız. Doğru düzgün konuşmaz soru sorulduğu zamanda yere bakarak konuşurlar. Yayılarak oturur sana odaklandıkça daha da yayılırlar. Rahatlarına düşkündürler. Koku onlar için çok önemlidir. Tatlara çok daha ilgi duyarlar.

İletişim Teknikleri

 

Her insanda 3 temsil sistemi de vardır. Fakat 1 tanesi daha ön plandadır. Karşımızdaki kişileri. Temsil sistemlerini onlara dikkat kesildiğimiz zaman öğrenebiliriz. Ve bu durumda onlar ile konuşma ve arkadaşlığımız daha sağlıklı olur. İletişimimiz daha kuvvetli ve istediğimiz doğrultuda olabilir. Bay bayan arkadaş edinmemiz onlarla sağlıklı iletişime geçtiğimiz zaman daha ileri boyutlu olabilir.

Örneklerle devam eder isek temsil sistemleri daha net kafamızda oturabilir. Mesela görsel bir bebeği annesi odaya oturttur ve mutfağa geçer sen burada uslu uslu oyna dersiniz fakat o siz mutfaktan gelene kadar odayı altını üstüne getirir.
İşitsel bir bebeği odaya oturtan anne mutfağa geçer ama o çocuk orda oturmaz peşinden gider ve anne bu ne anne bende yapıcam gibi cümleler ile annesini konuşmaya sokar.

Dokunsal bir bebeği odada oturtan anne mutfakta işi bittiği zaman geri döndüğünde bebeğini ayni koyduğu yerde bulur çünkü oturmak yatmak onlar için vardır.

Görsel bir kadın tatile gideceği zaman 3 4 bavul eşya hazırlar ve gittiği yerin manzarası, otel odasındaki dizayn ve renklerin uyumuna dikkat etmesi onun için çok önemlidir.

İşitsel bir kadın tatile gitmeden önce ilk oranın odalarının rahatlığını daha önce gidenlerden öğrenmesi, daha sonra oradan yetkili bir kişi ile iletişime geçmesi ve hatta telefonda konuştuğu kişinin nereli olduğunu dahi soran kişilerdir. İşitsel bir kadın otel odasını asansör yakınında olmamasına dikkat eder.

Dokunsal bir kadın ise kolay kolay evden dışarı çıkmaz ama ola ki görsel bir eşi varsa gittiği tatil odasında öncelikle yaptığı şey yatağın rahatlığı yumuşaklığına ve yastık havlu gibi eşyaları koklamaya dikkat eder.

Arkadaş Tanıma Yolları

 

İnsanı tanıma teknikleri olarak başka bir yolla bakacak olursak. Karşımızdaki kişinin olaylara bakış açısının aklıyla mi yoksa duygusuyla mi olduğuna bakmamız gerekir. akıl organizmayı faydaya götüren sistemdir. Kişiden kişiye değişmeyen şeydir. Aklımız sayesinde benzin içmeyiz, aklımız sayesinde çıplak dolaşmayız. Akılda ikiye ayrılır.
Fizyolojik akıl; kontrolü bize verilmemiş, ama herkeste var olandır. Doğuştan gelir. Tırnaklarımızın bizim isteğimiz dışında uzaması gibi.

Psikolojik akıl ise; kişiden kişiye değişir herkeste vardır. Hatta kişinin kendi içinde bile değişir. Üşümek psikolojik aklın işidir.

Insana verilen iki duygu vardır haz ve acı.
Duygu hayatı anlamlandırma sistemidir. Duygularımız olmasaydı aslında insanlar hiç hata yapmazlardı. Değişim hep vardır, bir insan doğru yolda değişmeye girerse akıl hep o yönde ilerler, fakat duygularımızı işin içine katarsak hep hata yaparız. Ego ruhumuzun isteme mekanizmasıdır Bilinç ise karar verme mekanizmasıdır. Duygusal kararlar bizi yoldan çıkaran kararlardır. Bir insanı duyguları üst seviyedeyse bilinci kapanır. Örnek ile birlikte bunu da pekiştirebiliriz. Mesela bir kız sevgilisini anlatırken duygusu ön planda olarak konuşma şekli şudur; ” o kadar güzel gözleri var ki bakmaya doyamıyorum. Harika bir bedeni var kasları o biçim, beni o kadar çok seviyor ki her zaman güller ile birlikte geliyor” Bu o kızın duygusu ön planda olarak sarf ettiği sözlerdir fakat aklı bir tarafta ona diyor ki ” yakışıklı evet ama evli ve senin olmayacak” gibi.. bu kız duygusuyla karar vererek onun ile birlikte oluyor. Onun yapmış olduğu bu hata hayatını karartmaya sebeptir. Diğer tarafta aklı ile düşünen ve karar veren bir kız benim sevgilim zengin ve hep kendi ayakları üzerinde durarak iş adamı oldu “ der fakat kendinden 30 yaş büyük bir adam ile birlikte olurken duyguları yoktur. Bizler ikisinin arasını bulduğumuz zaman mutluluğu bulmuş olacağız ve hata yapmamız bu sayede de aza inmiş olacak.
Bir level üstte çıkmak istiyorsak insanlar liginde bu ve bir çok problemi geriye dönüp çözmek, ortasını bulmak zorundayız. Karakter cebimize sonradan kattıklarımızdır yani olumlu veya olumsuz dış dünya etkenleridir. İnsanlar eşleşen ve eşleşmez olarak ta ikiye ayrılır eşleşen insanlar her zaman evet çilerdir herkese hak verir. Oda doğru buda doğru diyenlerdir. Bir eşleşen insana dükkan açma fikrini yönelttiğinizde aaa evet evet bu tam sana göre bir iş der. Eşleşmeyen insanlarda her zaman hayırcılardır onlar her şeye muhalefet olurlar. Ona dükkan açma fikrinizi yönelttiğiniz zaman size burası işlemez oranın satışı iyi olmaz gibi fikirler öne sürerek olumsuz konuşurlar..
Farklılıklar insanı üstün yapmaz olay karşımızdakinden bir şey alabilmemiz de veyahut ona bir şeyler katabilmemizle alakalıdır. Karşımızda olan kişiyi tam manasıyla anladığımız zaman ona doğru yolda bir şeyler aktarabilmemiz için iletişimimizi sağlam kurmamız ve olaya pozitif yaklaşmamız gerekir. Anlaşmak istediğiniz arkadaşınızı öncelikle dinleyin ve aklınız ön planda ise bilinciniz acık ise yön verin. Eğer duygularınız ön planda ise onun hata yapmasına sebep olabilirsiniz.

Kişisel Gelişim

 

Düşünce aklın ve duygunun bilinçli halidir. Düşünce varsa bilinçte vardır. Ve hata yapmayız. Zihin ise beynin yaptığı fonksiyonların toplamıdır. Akıl mantık gibi. Zeka ; düşünebilme potansiyelidir. Hangi konuda düşünür isek o konuda bilgili oluruz. Merak neredeyse ilgi oradadır. İlgi neredeyse konsantrasyon oradadır. Konsantrasyon neredeyse bilgi oradadır. Aklımıza gelen düşünce eğer akıldan geliyorsa mantıksal düşünce olur bu tarz insanlar sol loblu insanlardır. Aklımıza gelen düşünce eğer duygudan geliyorsa duygusal düşünce olur bunlarda sağ loblu insanlardır. Neşeli olup eğlence peşinde koşanlar sağ loblu, durgun olup evinden ayrılmayanlar sol loblu insanlardır. İçeriğe bakanlar sağ loblu insanlardır mesela verilen bir hediyenin paketinin dahi süslemesini inceler. Fakat sol loblu insanlar bana hediye almış der ve merak etmezler. Sol loblu insanlar tutumludur aşırıya gittiği zamansa cimri olurlar. Sağ loblu insanlar ise cömerttir bunlarsa aşırıya gittikleri zaman müsrif olurlar. Sol biraz kibirli sağ da biraz gururludur. Sağın kaygı özelliği, solun ise korku özelliği ön plandadır. Etrafımızda bulunan insanların sağ mı? yoksa sol mu? Veya görsel, işitsel, dokunsal mı olduklarını bulduğumuz zaman. Onlar ile iletişimimiz çok daha keyif verici olur ve iki tarafın da haz aldığı bu konuşmadan uzun vadeli bir arkadaşlık, dostluk ve evlilik çıkabilir.. HiFa

admin 24
3 Yorumlar
Ümit

Yararlı bir paylaşım olmuş teşekkürler

yeşillll

Hifamm emegine sağlık kuzum:)

Cevap bırakın