Yeni Dünya Düzeni

Yeni Dünya Düzeni

Yeni Dünya Düzeni

Yeni Dunya Düzeni ve sanal alemde Sohbet etmek. Gelir Dağılımı Şüphesiz dünya düzeni denince ilk akla gelen devletler arasi gelişmişlik düzeyleridir. 21.yy ilk çeyreğinde ülkeler arası gelir dağılımında ki fark o ülke vatandaşlarının refah seviyelerindeki fark sorununu beraberinde getirmekte. Küreselleşen Dünya mizda gelirin %90 lik kısmının gelir piramidinin en tepesinde ki sayıları parmaklarımızı geçmeyen ailelere ait olduğu aşikar.

Yatırımlar Nelere Göre yapılmalı ?

Bu aileler hangi ülkelere yatırım yaparsa o ülke vatandaşları icin refah seviyesi yüksek olacaktir. O yüzden ABD süper güç degil mi? Geriye kalan 7.8 milyar insanin geliri ve refahi bir kac ailenin iki dudağı arasinda olmayacak mi ? Bu durum refah seviyesi neye göre iyi sorusunu akla getirmekte. Refah seviyesi Gini katsayisinin Lorenz egrisine uyarlanmasi ile ölçülür. 0 ila 1 degeri arasinda deger alir . Arzu edilen sıfıra yakin olmasidir. Başka bir deyişle bir ulkede belirli bir zaman diliminde bir bireyin bir birim refahini arttirdigimizda baska bir bireyin refahinin arttırılması mümkün olmuyorsa burada refah optimum düzeydedir.

Nerede Kalmıştık?

Kaldigimiz yerden devam edelim. Sermaye baronlari , kartel sahipleri bu gunlerde covid-19 un gelecekte olusacak ekonomik etkilerini bilmekte .Zaten ÇİN’ in yükselişinde de bu patronların cine yatırım yapmasi sebeb olmuyor mu? Covidin neden ABD yi en cok etkiledigi yine ayni nedenden. Hatırlarsanız ulkemizde bir ara milliyetci reklam yaparak yükselişe geçen bir kola turka vardi. Peki noldu ; coca colanin baskilarina dayanamadı yıkıcı bir politika ile kola turkayi batırdılar .Birazda bizim suçumuz var milli ürünümüze sahip çıkamadık. O yillarda kola turka pazar payinini arttirmis pepsiyi gecerek ikinci sirayi almisti. Sermaye baronları el ele kola turkayi batirdi. Bu Firmanin küçülmesi istihdamın dusecegi anlamina gelmiyor mu? istihdamin düşmesi bireylerin gelir seviyesini düşermez mi ? Yada ihracatta azalisa neden olup dış ticaret açığına neden olmaz mi? Bu sadece bir örnek bunun gibi yüzlerce örnek var. Coca cola da bu ailelere ait bir şirket degil mi . Bahsettiğimiz ailelerin gücünü siz düşünün. Para kimdeyse patron O. Peki ne olacak ? Amerika merkez bankasi Fed in şu an bu ailelerin himayesi altinda oldugu biliniyor.Olacağı şu; sinirsiz basilan dolarin yerini daha kıymetli ve sınırlı basilan altin alacak . ülkeler altin stoguna basladi bile. Dış ticaret altınla yapılınca bu büyük ailelerin sınırsız bastığı para ise yaramayacak. Geleceğin ekonomik devrimi.. Son 2 yilda altin rezervini arttiran ülkeler belli .Belliki birşeyler tasarlaniyor. Türkiye icin guzel bir gelecek var . RYU_SEBA

admin 32
9 Yorumlar
Kralice

Emeğine sağlık

iLSu

Emeğine sağlık

qSmLy`

Emegine Saglik

SibeL

Emegine sagLik

GofRetiCe

Emeğine sağlık

Kahve

Emeğine sağlık.

Melek

Emeğine Sağlık.

My

Emeğinize sağlik

Sets

Emeğine Sağlık

Cevap bırakın