evlilikte yapılan hatalar

evlilikte yapılan hatalar

Evlilikle ilgili nerelerde bozuluyor evlilik nerelerde hatalar yapıyoruz. Erkekler nerede hata yapıyor kadınlar nerede hata yapıyor Bir bakalım. Söze şuradan başlamak istiyorum biz Allah’a iman etmiş peygambere iman etmiş Kurana iman etmiş Müslüman olarak vasıflandiriyoruz kendimizi. Biz müslümanız Allah bize ne derse onu yerine getiririz ona itaat ederiz Kuranda yazdığı gibi namaz bize emredilmiş ve biz namazımızı bu yüzden kılarız. Kur;an;da oruç tutun dendiği için oruç tutuyoruz yani Kuranda yazılan şeyler Allahın kelamıdır ve biz yapmak zorundayız yapmakla mükellefiz bunu biliyoruz.

Bir Ayet

Şimdi size bir ayet yazacağım Kuran mealinde hanımınıza güzel davranın şimdi biz bu sözden ne anlıyoruz. Bu Nisa suresinde geçen 1 ayet ne anladık şimdi bundan. Kuranda yazdı üzere bundan anlayacağımız şudur hanımınıza güzel davranmamız gerektiği eğer kötü davranırsak biz neye karşı gelmiş oluyoruz apaçık ortada Allah’a karşı gelmiş oluyoruz. yani şöyle yaradılış itibarıyla erkek bayandan daha güçlü yaratılmıştır biz ne yapıyoruz burada kadın daha güçsüz olduğu için fiziksel anlamda tabi.

Hani biz evin reisi iz ya bu Hakkı kendimizde görüyoruz yani ona kaba davranma ona gücümüzü yetiyor ya bu şekilde kötü davranmış oluyoruz peki buradan ne çıkarmış oldu şu anda hani kuranı Kerimde namaz kılmak oruç tutmak bunlar buyurulmuştur cenabı Allah tarafından ve biz yapmak zorundayız ben Nisa suresinde ki bu ayette de hanımınıza güzel davranın ayeti var biz o zaman ne yapmış oluyoruz bu ayette de buyuruldu üzerine muhalefet etmiş oluyoruz yani namaz kılmıyor Sak o ayete karşı gelmiştik hanım ımıza güzel davranmıyorsak bu ayete de karşı gelmiş olduk yani Allah’a muhalefet etmiş olduk aynı şey.

 

Peki efendimiz ne buyurmuştur kadınlarınıza iyi davranın vasiyetimi tutun. Müminlerin iman bakımından en hayırlınız eşinize karşı en hayırlı olanınızdır diye buyurmuştur. Gitmedi devamında da şöyle buyuruyor hiç kimse eşine karşı kin beslemesin. Devam edecek…

ETİKETLER :
sohbet