Kültürlü Sohbet

Kültürlü Sohbet Odaları

Bizi biz yapan değerlerimiz, Türkiye olarak bir çok kültüre sahip insanlarız. Ve örf ve adetlerimize sahip çıkarak geleceğimize de miras bırakmak bizim elimizde. Sohbet yildizi ailesi olarak kültürlerimize sahip çıkıyor ve onları yaşatmak için çevremize de etki yapmaya çalışıyoruz.

Maalesef günümüzde örf ve adetlerimiz yok olmaya başlamış durumda. Gerek batıl diyerek gerek yobazca diyerek, dedelerimizden ninelerimizden bize kalan adetlerimizi yapmayanlar çoğalmakta. Batıya özenti artmakta ve biz bunlara çok üzülüyoruz. Bizi biz yapan değerlerimiz nerede kaldı?

Kültürlü İnsanlarla Sohbet

Kültürlü İnsanlarla Sohbet

Örnek verecek olursak yeni evlenen bir çiftin düğününde yapılan adetlere bakarsak ne kadar dindar bir aile olursa olsun mutlaka batı kültüründen bir ize rastlar hatta kendi kültürümüze ait çok az iz bulabiliriz. Düğün salonlarının karma oturma şekillerinden ayak üstü durulan masa düzenlerine kadar her şeyimiz batıya özenmekteyiz.
Günden güne daha da değişen aile ilişkilerimize bakarsak, çocukların anne babalarına, ebeveynlerinse çocuklarına karşı bakışının nasıl da değiştiğini görebiliriz. Sohbet ederken bunlardan da bahsediyor olmamız chat kanalımızda bulunan bir çok kullanıcımızın da bunlardan etkilendiğini gözlemlemiş olduğumuzu da belirtmek isteriz.

Yeni anne olmuş bir kadının çocuk yetiştirmek için İslam ”ın ve Peygamber’lerin uygulamalarını görmezden gelip batı pedagojisinden faydalandığını, üniversite çağına gelmiş çocukların aynı şehrin içinde bile olsa ayrı eve çıkma telaşlarını, islamın terbiyesinden çok uzak olup anne babalarına asi çıkışlarını ve bunu da ergenliğe bağlamalarını. O ayrı eve çıkıp erkek kız karışık bir oturma şeklinde olup sonrasında geri dönüşü olmayan durumların ortaya çıktığı. Torunlarıyla hemhal olup kendi dertlerini unutması gereken yaşlı anne babaların huzurevlerinde ziyaretçi beklemesini, akşam baba işten eve geldiği zaman hiç kimsenin onu umursamadığını, babanın da çocuklarının sıkıntıları ile alakadar olmadığını görüyoruz.
Ben bu batı kültürüne vermiş olduğumuz önemden şunu çıkarıyorum ki; babanın köle misali mütemadiyen para kazanan hatta buna Annenin de eklendiği ve çocukların da hep para harcamaya odaklandığı bu profil, babanın evin direği kabul edildiği bizim kültürümüz ile yakınlığı varmıdır?
Biz sohbet yildizi ailesi olarak kültürümüz için ne gerekiyorsa onu yapmaya hazır topluluğuz. Muhabbetlerimiz arasında konuşmaya devam edeceğimiz durumlardan bazılarıda bu batıl olan kültürün pençesinde yetişen el bebek gül bebek büyüttüğümüz evlatlarımız olan bu nesil de göze çarpan özelliklerden birisi de acımasız ve merhametsiz olmaları, kendi çıkarlarından başkalarını hatta kendi ailesini bile düşünmemeleri, kendi faydasına olmayacak herkesi tek kalemde silebilecek kadar sert olmaları, düşene bir de sen vur mantığı ile hareket ederek birbirlerini hiç bir şekilde tolere etmemeleridir.

Örf Sohbetleri

Örf Sohbetleri

Çünkü bati kültürünün temeli merhametsizliğe dayalıdır. Bir yerde okumuştum batıda kendi çocukları on sekiz yaşını doldurduğu zaman kira alma derdine düşüyorlarmış. Bu batı insanı kendi Peygamberlerini acımasızca katleden atalarının geleneklerini zaten yaşamaktadırlar. Bizim ise iş işten tamamen geçmeden kendi kültürümüz tamamen yok olmadan geleneklerimize ve göreneklerimize sarılmamız İslam ”ın kültürüne sıkı sıkı tutunmamız gerekmektedir.
Televizyonlarda izlediğimiz insanları bizler yetiştiriyoruz bunu asla unutmamalıyız. Eğer Peygamber ahlakını gelecek olan nesile aşılayamayacaksak eğer kendi kültürümüzü yaşamayacaksak geleceğimizin hiç ama hiç iyi olmayacağını öncelikle sohbetyildizi kullanıcıları biliyor ve bildirmek içinde uğraş veriyoruz.
Evet maalesef millet olarak hiç bu kadar kendi kültürümüzden uzaklaşmamıştık. Müslüman kültürünü, İslam ”ın bize uygun gördüğü kültürü hiç böylesine ayaklar altına almamış, aldırmamıştık.
Cami cemaatinden geri kalmayanlarımızı, tesettürüne en fazla riayet edenlerimizi, elinden Kur-an”ını düşürmeyenlerimizi bile esir alan bu virüs sonucunda kendi kültürümüz can çekişir durumdadır. Hiç bir zaman unutmamamız ve kendimizi düzene koymamız için bilmemiz gerekenlerden biriside çevremizde bulunan eş, dost, akraba, komşu ve sohbet etmekten zevk aldığımız insanlara, chat kanalımıza gelen muhabbetimize dahil olan her bir kişiye aktarabileceğimiz Kültürün yaşama biçimi olduğudur ve bizim kültürümüz imanımızdan doğar, başka kültürlerden etkilenme lüksümüz yoktur. Çünkü bizim kültürümüzü İslam belirler.


sohbet etmekte bir kültürdür aslında, keyfi bir konu olur, günümüz medyası olur, arkadaş, dost arasında barış konusunda olur, aile hakkında olur, belki de eş seçme, birliktelik için en güzel yolu seçme hakkında olur. Bunları konuşurken dahi karışımızdakinin yüzüne bakmak için bütün vücudumuz ile ona yönelmemiz veyahut karşımızda bulunan kişi konuşurken onun sözünü kesmemeden saygıyla dinlememiz sohbet etmekteki islamın vermiş olduğu bir kültürdür. Ve bu durumda da anlaşma sağlarken zorlanmayacağımızda açık ve net bir şekilde göreceğinizi söylemek isteriz. Sohbetyildizi chat sitemiz her daim örf ve adetlerine kültürlerine saygılı olan insanları içerisinde bulundurmaktan gurur duymaktadır. Sizlerde aramıza katılarak bu güzel durumu dahada çok etrafımıza yaymaya yardımcı olabilirsiniz…

sohbet