Dedikodu Sohbetleri

Dedikodu Sohbetleri 

Yüzyıllardan bu yana gelen bir şeydir dedikodu sohbetleri . İnsanların vazgeçemedikleri arasındadır . Her zaman mutlaka bir şeylere karşı olan sohbet bakışları bazen de bir insanı çekiştirmekle olmaktadır. Yani çekiştirmek derken onun arkasından konuşması ile alakalıdır. Bunu yapan insanlardan çoğu zaman uzak durmak gerekmektedir. Sonuçta her zaman zarar verecek insanlardan birileridir. Aslında bakarsanız biraz da günah işlenmekte. Yani birinin arkasından onu atıp tutup sallamak çok yanlış olmaktadır. Kendi gözünüz ile görmediğiniz bir takım olaylar hakkında yorumlar yapmaktan mutlaka kaçınmalısınız. Hatta ve hatta bir insan ne kadar kötü olsa bile onun hakkında yorum arkasından atıp tutmak bence biraz yanlış gelmektedir benim fikrimce . Çünkü her şeyi gören rabbim mutlaka onunda yapmış olduğu kötülüklere karşı ona ceza verecektir. Bunu bizler konuşarak bizler dillendirerek yapmaktansa susup olan biteni zamana bırakmak ve hakkında rabbimin verdiği hükmü görmek olacaktır. Kimsenin ahı kimse de kalmaz diye bir söz vardır. Ah almamak adına kimse hakkında bir şeyler konuşurken çok iyi düşünüp sonra söylemek gerekmektedir. Dedikodu sohbetleri genelde zaten bu tarz şeylerden kaynaklanma . İnsanların yapmış olduğu hataları görüp daha sonra da başkalarına anlatarak onun arkasından onu rencide etmek için yapılmış olan bir sohbet biçimidir. Gerek var mı ? tabi ki yok yani dediğim gibi herkes kendinden sorumludur kimsenin ahı da kimsenin yanında kalmaz elbet bir gün çıkacaktır mutlaka.

 

Dedikodu Sohbetleri Nerede Olur ? 

Arkadaşlar işte şimdi anlatacağım şeyler biraz ilginç olacaktır. İlginç demem deki maksat mesela bayanların dedikodu alanları genelde bayan kuaförleri. Yani bir çok bayanın orada olduğunu düşünürsek dedikodu olmadan olmayacağını da bilmeniz gerekmekte. Tabi istisnalar hariç yani herkes yapıyor diye bir kaide yok ama bazı bayanlar kuaföre sırf dedikodu yapmak amaçlı gittikleri de olmaktadır. Çünkü sohbetin kalbi orada atmaktadır. Bayanların bir diğer dedikodu yaptıkları yer ise evlerde gün yapmaları . Zaten gün yapmaları filan tamamen bize dayalı bir şey yani Türklere özgü bir şey yani bunu Avrupa da filan göremezsiniz. Böyle bir sürü kadın bir araya gelecek sohbet edecek filan zor yani . Türkiye de bu çok olan bir şey bir bakmışsınız sabah kahvaltısındalar bütün kadınlar bir bakmışsınız öğlen toplanılmış kek poğaça kısır günü yapıyorlar . Yani bu ortam da dedikodu olmadan da olmaz yani dimi . Aslında şöyle bir şey daha var bizim Türk milleti için mekanın yerin hiç bir önemi yok aslında yol ortasında bile gördüğünüz tanıdığınız kişi ile ayaküstü sohbet ederken dedikodu yapılabilmekte yani. O bakımdan sanırım tamamen genetik olarak var galiba . Peki erkekler hiç mi dedikodu yapmıyor diyeceksiniz . Erkeklerin dedikodusu kadınlarınkinden daha beter olmakta . Yani bir erkek topluluğu düşünün ve bir anda sohbet ediyorlar ondan bundan bahsediyorlar ve biri beş yapıyorlar sizce durum ne olur tamamen kavgaya döner durum . Onlarında nelerde dedikodu yaptıklarını gelin aşağıda ele alalım.

 

Erkeklerin Dedikodu Sohbetleri Nereler ? 

Erkeklerin dedikoduları biraz farklı nasıl mı  yani genelde kahvehaneler de yada onlarda bayanlar gibi berber salonlarında dedikodular yapmaktadır.Yani erkeklerin genelde biraz daha farklı olmasının nedeni bol küfür içermesinden kaynaklanmakta. Ayrıca erkekler dedikodu yaptıklarında genelde bir başkasına direk söylenir daha sonrasında ise kavgalar baş gösterir. Yani erkeklerin dedikodu muhabbetleri biraz sert geçmekte. Tabi ki yapanlar çok var ortalığı birbirine katanlar çok var ama bunu yapanları da çok iyi ayırt edip onların yanında sohbet etmekten kaçınmalıyız. Çünkü biri beş yapan insanlardan korkun . Onlar herkesi birbirine düşman etmek için konuşan kişilerdir. Erkekler kahvehanelerde özellikle oyun oynarken filan çok muhabbetler geçer. Hatta bütün mahallenin sohbeti kahvehane de toplanır ve konuşulur. Düşünün bir oyun masası düşünün ve herkes orada oturmuş hem oyun hem sohbet ediyorlar. Ve bunu yaparken de dedikodu yaparak insanları çekiştirerek yapıyorlar. Ne kadar ayıp bir şey değil mi ?  O yüzden söylediğim kelimelere ve cümlelere çok çok dikkat etmek gerekmekte ve söylediklerimizi önce düşünüp sonra söylememiz gerektiğini unutmamamız lazım. Eğer sizlerinde görüşleri varsa bu konu hakkında mutlaka konu altına yorum yaparak bizlere katılabilirsiniz. Sizlerinde görüşleri bizler için mutlaka değerlidir arkadaşlar.

sohbet