Kahve’nin Makalesi

HOŞ SOHBETLER OLSUN

Kimi Sohbet‘in başında der kimiside o Muhabbet ortamını bırakıp giderken. Güzel temennidir aslında “Hoş Sohbetleriniz olsun” cümlesi…Bizlerin hayatında olması gerekendir ihtiyaçtır. İnsanların birbirini daha yakından tanıma sebebidir. Hayatlarında’ki boş zamanları doldurmak amacıyla karşılıklı görüş alışverişi yapma dürtüsüdür. Hoş saatler geçirmek, sevdikleriyle işte, tatilde, cafede, bir mahalle arasında hatta camdan cama yapılan Sohbet tadı farklıdır. İnsanın o andaki ruh haliylede orantılıdır aslında, bazen öyle ruh haline bürünürüzki kimi zaman çenemiz açılmaz, bazende kapatana aşkolsun.
SOHBET KONUSU BULMA

Kendi bilgi birikimimize güvensekte sizde’de olmazmı çoğu zaman tıkanırız ne diyeceğimizi bilemeyiz. Kafamız karışır, yoğunlaşamayız. Ne diyecektimki ben diyerekte kendimizi sorgularız.
Aslında Sohbet konusu açmak o kadar geniş kapsamlı bir o kadarda kolayki, illâki insanların hayatında okul zamanı oldu. O tahta sıralardan, o kara tahtalardan tebeşir tozu yutularak geçildi. Nerde okudunuz hangi okul neler gördünüz neler yaşadınızla başlayan sorulardan, heyecanlı okul anılarınız varmı? diye bir soruyla güzel bir Sohbet konusu başlar. İster istemez okulda şöyleydim yaramazdım çok ders kaynatırdım yada sakindi öğrenciliğim diye cümleler dökülür dilden. Karşınızda’ki anlatır sizinde gözünüzde kendi öğrencilik hayatınız geçer. Konuşuldukca daha sıcak Muhabbet ortamı oluşur. Daha sonra nelerle uğraşıldığı seyahat etmeyi sevip semediği, nereleri keşfettiğini sorarak konu Seyahat konusuna geçer. Bakın insan istedikten sonra o kadar sohbet konusu yaratabiliyorki önemli olan o havayı yakalayabilmekte… Nereleri gezip görmüşse size o kadar güzel heyecanlı bir dille anlatırki, gitmediyseniz gitmek istersiniz. Size ön izleme rehberi gibi olur bu durum. Daha sonra nelerden hoşlandığının devamı gelir, spor yapmayan çoktur ama müzik dinlemeyen yoktur. Kimleri dinlersin, ne tür parçalar tavsiye edersin? gibi sorularla hobilerimiz ortaya çıkar. Daha tanımaya başlıyorsunuz konuştukça konu konuyu açtıkca…

SEVDİKLERİNİZ SEVMEDİKLERİNİZ

Etrafınıza bakın siz kimseye benziyormusunuz? Yada biz kimselere benziyormuyuz? Tabiki hayır, insanlar birbirine benzemediği gibi, karekterleri yaşam tarzları, sevdikleri sevmedikleride kimseye benzemez. Mesela sayarız ben şundan bundan hoşlanırım yaparımda ama, şunlarıda yapmam sevmem çünki deriz değilmi…!
Kitap okumasını severim ama eşim ben okurken ne çok okuyorsunki sıkılmadınmı hala? diyebilir. Müzik dinlerim benimki daha sakin duygusal şarkılardır’da bir diğer arkadaşımınki gürültülü Rock müziklerdir. Bu değişimler yapıdan yaşam tarzı geçişkenliğindendir. Sizinki bana uymaz benim zevklerimde size.

GERÇEK SOHBETLER

İnsanların birbirini tanımaları, fikir alışverişi yapmaları insan beyni için mecburidir. Her insandan bir cümle öğrenseniz bilgi dağarcığınız gelişir. Ben herşeyi biliyorum zaten, neyi öğreneceğimki demeyin asla, okudukça yeni insanlar çevreler tanıdıkça daha neleri bilmediğimizin farkına varıyoruz.
Gerçek Sohbet etme zevkine varın, yalansız dolansız karşınızdakini anlayarak onunla yakınlaşarak konuşun.
Birbirinizden öğreneceğiniz o kadar çok mevzular ortaya dökülecekki siz bile şaşıracaksınız. Şeffaf net olmaya gayret edin, sizi olduğu gibi tanıyıp anlasınlar.

Gerçek dost, gerçek arkadaş kavramını yalan perdelerin arkasında saklamayın. İnsanın kendini olduğu gibi karşısındakine yansıtması akıllarda soru işareti birakmaz. Hayata dair sessiz kalmayın, eğerki ben konuşmasını çok bilmemki insanlar arasında çekingen oluyorum diyorsanız, gercek Sohbet edenlerin arasına katılın. Sohbetyildizi Sohbet ortamında sizleri anlayan insanlarla samimi sıcak güzel dostluklar kurun. Kırın kabuğunuzu, konuşmak en güzel aktivitedir. Bol bol okuyun konuşma dilinizi daha dinlenesi hale getirin. Çekingenliğinizi atın sosyal çevrelere daha çok katılın. Hiç kimse güzel dilli bilgili doğmuyor, kendini geliştiriyor.

sohbet