İman Esasları islam sohbet

İman Esasları islam sohbet

İman Esasları islam sohbet

İman Esasları islam sohbet Sizce iman ne ifade ediyor? Günümüz şartları imanın zayıflaması vesaire inançların zuhur etmesini(deizm- ateizm – putperestlik bağlamında değerlendirerek) olursak ufak bir yazıyla bunu açıklamak isteriz. Sohbetyildizi chat sitemiz bu ve bunun gibi sorulara da yer veren İslami değerlere önem veren bir sitedir. Katıldığınız zaman farkı fark edeceğiniz arkadaşlık sitesine davetlisiniz.

iman insanların dünyada var oluş sebebidir

iman insanların dünyada var oluş sebebidir. Bizler dünyaya Allah’a kulluk etmek için gönderildik. Allah’a kulluk ise iman a yani ona inanmaktan geçer. Iman inanmak demektir.
Sabrın bazı yönleri vardır Allah’a itaatte sabır göstermek onun emirlerini yerine getirirken sabır göstermek, bu insanın nefsine ağır geldiği için şeytanında vesveseleri sebebiyle zamanla uzaklaşma meydana getirebiliyor
İnsanlarda bulunan nefis ona kulluk ederken vermiş olduğumuz sabrı zorluyor. Ama bizler Müslümanlar olarak imanımızı sağlam kılmak zorundayız. Kim Allah’a itaatte sabır gösterirse kıyamet günü cennette 300 derece verecektir ki her derece yer ile gök arası olacaktır.

Günümüzde islam

Günümüzde islamı, gerçekliğiyle anlatan insanların az oluşu ve nefsi üzerinde tam manada uygulamayan insanların anlatımı karşısında bulunan kişiye inandırıcı gelmediği için ne yapacağını bilememekle beraber zayıflamış durumdadır.
Sosyal medya ve televizyonlarda çıkan sapık düşüncelerdeki insanların çokluğu; zaten nefsi ve şeytanın sapkınlıklarına esir olmuş bir cahilin düşünmemesine ve kolay bir şekilde onlara inanmasına yol açmıştır. Ve zamanla da, kendisiyle çelişkiye düşenler böyle olmaz diyebilmekte, bir kısmı islamı tam manasıyla araştırıp doğru yola girebilmektedir diğer bir kısımda ateizm gibi Allah’ın varlığını hâşâ inkara sürüklenmiş durumdadır..

İman esasları

Nesefi akaidinde iman esaslarına şu şekilde yer veriyor. Kur-an ve sünnete hiç bir yoruma gerek duymayacak şekilde inanılması gerektiğinden bahsediyor. imanın 6 esasi şudur ki; Allah’a Peygamberlerine, Kitaplarına, Meleklere ve Ahiret gününe Kaza Ve Kadere ilişkin bir çok ayet vardır.
Bu iman inanç konularının en önemli özelliği hiç-bir değişme , eksiltme olmadan ve şüphe duyulmadan inanmaktan geçiyor. Efendimizden bu zamana kadar ulaşan bütün bilgiler akaid ışığı altında imanın esaslarını temsil ediyor. Tüm kadın ve erkekler üzerine yani Müslüman olan herkesi kapsıyor.
Iman ilk olarak Allah’a inanmayı yani Allah’ın varlığına ve birliğine iman etmeyi bildiriyor. Delil olarakta Kâinatı ve içindekilerin tek başına var olamayacağını gösteriyor ki; bir geminin dahi insansız nizama uygun hareket edemeyeceği akla yatkın ise bu kâinat ve dünyada bir nizam içinde tek başına hareket edemeyeceği onu yaratan ve yöneten bir şeyin var olması gerektiğine inanılması gerektiğidir.
Sohbetyildizi chat sitemiz sizler için İslami sohbetin ayrıcalığını ortaya koyarak, sohbetin tadını çıkaranların buluştuğu bir kanal olarak 7/24 aktif durumdadır. HiFa

admin 31
1 Yorumlar
Furkan Cenk Irmakcan

emeğinize sağlık. İslami sohbet irc dünyasının önemli taşlarından biridir.

Cevap bırakın