Ankara Sohbet

Ankara Sohbet odalarından saygılar hepinize. Bugün sizlere Ankara’yı tanıtacağız . Ankara Türkiye’nin başkenti olarak Ulu önder Mustafa Kemal ATATÜRK tarafından seçilmiştir. Aslında çok stratejik bir yer olduğunu göz önünde bulundurursak Ankara’nın başkent olması iyi olmuş diyebiliriz. Hem batıdan hemde doğudan gelecek tehditlere karşı Türkiye cumhuriyetinin tam orta merkezinde bulunmakta ve bundan dolayı her iki tarafa da yakın vaziyette görülmekte. Türkiye’nin bütün siyasi adamlarının bu ilde olduğunu düşünürsek anlayacağınız gibi Türkiye büyük millet meclisi Ankara da bulunmakta. Siyasetin kalbi kararların kalbi burada atmaktadır. Eskiden Çankaya köşkü varken şimdi ise Cumhurbaşkanlığı Külliyesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Milli istihbarat teşkilatı merkez olarak burada yer almakta. Bununla beraber genel kurmay başkanlığı da Ankara da bulunmakta ve tüm askeri stratejileri burada karar alınarak faaliyete geçirilmektedir. Aslında Türkiye açısında çok önemli bir yere sahip olan Ankara bence şahsi görüşüm olarak İstanbul’un gölgesinde kalmıştır. Tamam İstanbul tarihi yapıları tarihten gelen bir efsanesi olmakta ama Ankara da ülkemizin kurtuluş savaşı yıllarında ki en büyük kalesi olmakta. Ankara da Ulu önder ATATÜRK’ün kabir de bulunmakta. Anıt kabir her sene 10 kasımda baş kumandan Atatürk için insanların buluşma noktası olmaktadır. Biraz da Ankara hakkında sizlere bilgi verelim aşağıda.

 

Ankara Hakkında Bilgiler. 

Ankara Türkiye’nin en büyük nüfusa sahip ikinci büyük şehri. İşte biraz önce anlatmak istediğim konu da buydu yani İstanbul dan sonra büyük şehir olması bence ne bilim biraz saçma gelmekte neyse arkadaşlar konumuza dönelim . Nüfus olarak 5.5 milyon kişinin yaşadığı tahmin edilmekte . 25 ilçeden mevcut olan Ankara da Kızılay meydanı aynı İstanbul da ki taksim meydanı  gibi kalabalık meşhur bir meydandır . Her yıl bu meydan da düzenlenen törenleri görmek mevcuttur. Ankara’nın alan kodu 312 olup plakası ise 06 olmaktadır. Ankara da çok sayıda memur bulunduğundan genelde memurlar şehri olarak anılmakta . Yani düşünsenize Türkiye cumhuriyetinin kalbi bu şehir de atıyor ve her yer de millet vekili bakan bürokrat gibi bir çok insan bulunmakta . Aslında Ankara’nın tarihi geçmişi de var dır mesela. Milattan önce 7’ci yüzyılda Lidyalılar Ankara ve civarlarında bulunmuş çok verimli toprakları sayesinde burada genelde tarım ile uğraşmışlardır. Daha sonrasında ise Doğu roma İmparatorluğu üstünlük sağlamıştır. Hani bizanslılar dediğimiz İstanbul’u yöneten kişiler var ya tarihte işte onların soyların da ki insanlar .Ama bu çok uzun sürmemiş ve daha sonrasında Selçuklu imparatorluğu burayı alarak ticaret alanında çok büyük atılımlar yaparak burada insanların geçim kaynaklarını sağlamışlardır. Bir çok tarihi eser Ankara ve civarında bu eski çağlardan kalma yapıla bulunmuştur. Bunun yanı sıra Selçuklu mimarisi ile donatılmış camiler medreseler saray ve kaleler olmaktadır. Bildiğiniz üzere Selçuklulardan sonra ise Osmanlı imparatorluğuna geçmiş olan Ankara Osmanlı geldikten sonra burada çok büyük atılımları olmuştur. Hamamlar medreseler okullar daha fazla yapılarak buraya çok önem vermişlerdir. 700 yıl boyunca Osmanlı imparatorluğunda olan Ankara daha sonrasında Kurtuluş savaşı sırasında Türkiye cumhuriyetinin kurulup başkent seçilmesi ve bütün kurucuların burada olması adına önemli rol oynamıştır. Ankara 1984 yılından sonra çok fazla göç aldığı için Büyük şehir statüsü almış ve bundan sonra Ankara Büyük Şehir Belediyesi olmuştur. Ayrıca Ankara dünya da bilinen en iyi üniversitelerin olduğu bir şehir olarak’ta bilinmektedir. Sizlere ufak bir bilgi vermek isterim belki hiç duymamış olabilirsiniz ama Ankara da çok nadir bulunan ve sadece Dünyada sadece Ankara da bulunan bir çiçek türü vardır. Sevgi çiçeği dediğimiz çiçek türü dünyada sadece Ankara da bulunmaktadır. Ve bu yüzden Yasa çıkartılarak koruma altına alınmıştır. Ankara ayrıca kültür başkenti olarak ta bilinmekte ve Ankara büyük şehir belediyesinin bünyesinde 40 tane dünya genelinde kardeş şehri vardır. Ayrıca gezilecek yerler çok fazla olmaktadır. 53 tane müze arkeolojik kazı alanları , meclis binası , anıt kabir , Atatürk orman çiftliği gibi bir çok gezilecek mekanları bulunmaktadır.

 

Ankara insanı çok sempatik ve bir o kadar da canı yakın samimi insanlardır. Özellikle bunları Ankara’nın kendisine özgü olan müziği ile birleştiğinde daha güzel olmakta. Türkiye’nin her köşesinden insanın mutlaka bir Ankara müziği sempatisi vardır. Bu yüzden de genelde Ankaralı kişiler sempatik ve sıcak sohbetli insanlar olmakta. Ankara sohbet etmek tamamen başlı başına güzel olacaktır. Çünkü kendine özgü şiveleri ile ve sevecenlikleri ile devamlı sohbet odalarımızın veya sohbet sitelerimizde olmaktalar. Yani Avrupa dan bile Ankara chat odalarımıza gelen olmakta ve kendi memleketinden insanları ile sohbetler etmekteler. Umarım sizlerde bizlere katılarak bizlerle birlikte 7/24 Ankara muhabbet odalarında güzel dakikalar geçiririz. Bizleri tercih edin emin olun hiç pişman olmayacaksınız.

sohbet