Karantina Muhabbetleri

Karantina Muhabbetleri Aralık ayında baslamis olan ve Çin’den yayılarak tüm dünyayi ele geçiren bir virüs sayesinde eve kapanmış durumdayız. Yani diğer bir terim ile karantinadayız. Karantinanın sebebi tabiki bu salgını en aza düşürebilmek hatta yok edebilmek. Karantina dönemi aslında hayatımızda var olan fakat bu ölçekte kullanmadığımız bir durum. Su an bir nevi mecbur kılınmış olan karantina insanların sağlığı açısından uygulanmak zorunda. Bu virüs def olana dek tüm tedbirler elden bırakılmamalı.

Karantinada sohbet

Karantinada sohbet

Karantina potansiyel olarak bir hastadan hastalık bulaşmasını engellemek için normal sağlıklı kişilerden ayrılması ve kısıtlanmasıdır. İzolasyon dediğimiz kavram ise hastalık teşhisi konmuş bir kişinin toplumdan ayrılarak hastalığı yayma ihtimalini azaltmak hatta ortadan kaldırmaktır. Günümüzde çok sıklık ile kullandığımız sosyal izolasyon kavramı ise karantinanın kendi kendine yapılmış olanıdır. Karantina kavramı birçok insan için rahatsız edici olabilirken birçok insan içinde keyif verici hale geldi. Yapılan arastirmalara göre karantina öncesi ve karantina sonrası çok büyük değişimler ortada. Karantina öncesinde kronik rahatsızlığı olanlar yada psikiyatrik durumu olan hastalar ailelerde ki kalabalık yaşama durumu ve maddi sıkıntılar hiç iç acıcı durumda değilken karantina sonrası bu sonuçlar nerdeyse 2 ye katlamış durumda. Sağlığımızı elbette ki korumaya çalışıyoruz. Ama karantinanın uzama süresine göre bireylerin yarattığı stres dahada artmakta. Sürenin sürekli uzatılması genel olarak stresi en had safhaya çıkarıyor. Bazı çalışanlar da ise davranış değişiklikleri izlenmektedir ve bu davranış değişiklikleri kalıcı hale gelmiştir. Bu çalışanlar başta sağlık çalışanları olarak görülmüştür. El sıkışmama hastalarıyla daha az iletişim kurmaları gözden kaçmamıştır. Zorlu karantina dediğimiz ve gönüllü karantina dediğimiz ikimkiyaslama henüz belli bir çalışma ile sonuçlanmamıştır. Karantina günlerinde en çok hangi konular konuşulur? – Yemek tarifleri,tatlı tarifleri – Izlenmemis filmler,diziler – sosyal medya da değişik paylaşımlar – haber,spor ve magazin de olan değişiklikler – ekonomi Karantina süreci çoğu insana kilo aldırırken çoğu insan da stres ve sıkıntıdan kilo verir oldu. Tüm dengeler şaşmış durumda. Nasıl toparlanır nasıl düzelir sorularına yine bizlerin yapmış olduğu davranışlar cevap oluyor. Tedbirsizlik ve dikkatsizlik süreci uzatırken gerginlik ve sinir sisteminin bozulmasına kapılarını acıyor. Eskiden birbirinin yüzüne bakmayanlar şimdi sohbet eder durumdalar. Çoğu aileler birbirine daha da kenetlenmiş durumdayken çoğu insanda tartışmasız gün geçirmez oldu. Bi sürecin bu kadar uzaması yine dikkate almayan insanlar sayesinde elbette ki. Biraz daha dikkatli ve tedbirli davranırsak üstesinden gelinebilir.

Evde Sohbetler

Evde Sohbetler

Karantina Sohbetleri için sohbetyildizi ‘na bi uğrayın derim. Stabil durumdan biraz uzaklaşmış ve değişik sohbetler kurup chat arkadaşı bulabilirsiniz. Hem gerginlikler bir nebze de olsa azalmış olup hemde chat ve sohbet etmenin mutluluğunu yaşamış olursunuz. Neden mi sohbetyildizi diyorum ? Bunun sebebini kanalımıza geldiğinizde çok çok iyi anlayacaksınız. Hani o içinize hapsolmuş duygularınız hatta bastırmaya çalışıp ama bi yerden patlak vermiş duygularınız ortaya çıkacak. Sohbet ederken kendinizi çok çok mutlu olarak bulacak ve devamlılığı için bunu alışkanlık haline getireceksiniz. Sağlıklı günler dinliyorum. Güzel karantina günleriniz olması dileğiyle ~

sohbet sohbet sohbet sohbetsohbet