Rize sohbet

Rize sohbet

Rize sohbet

Rize Söyleşi Karadenizin ne güzel illerin den biri olan Rize nin çayeli ilçesinden bahsetmek istiyorum sizlere..
Çocukluğumun geçtiği memleketim toprağım bana huzur veren yer.. Her ne kadar yağmuru bol olan bir memlekette olsa yağmurlu hali bile insana huzur veriyor aslinda en azından böyle düşünüyordum ta ki o güne kadar size biraz o günden bahsedicem..
Yine yağmurlu bir gün ve evdeyiz ama yanimda annem yoktu çalışıyordu işteydi o gün aklımdan çıkmaz her neyse camdan bakıyorum yağmur şiddetini fazlasiyla arttırmış ve buna şimşek ile gök gürültüsü eşlik ediyordu…Bir baktim sol tarafımda ki çaylık kopuyor sağ tarafıma bakıyorum bayırdaki çaylıklar ağaçlar bir bir kopmaya basladi.. o gün tek normal olan şey deniz di o kadar sakindi ki hiç dalgası yoktu ama çaylıkların ve ağaçların kökleri denizi kahve rengiye büründürmüştü.. Ne yapabiliriz diye düşünürken evden çıktık nereye gidebiliriz ki aşağıya insek heryer kopuyor aşağıya doğru, yukarı çıksak yukardan aşağıya geliyor topraklar ve biz yinede yukarıya doğru çıktık ve evi düz arazide olan komşunun yanında kalmaya karar verdik ve köydeki herkes ordaydı ama annem yanımda yoktu sesini bile duyamıyordum telefonlar çekmiyordu eve gelemedi ırmaklar dereler taşmış yollar kapanmıştı.. sabaha karşı hava aydinlanmadan önce haber aliyoruz ki Rize’de sel felaketi oldu bir çok köye ulaşılamıyor ve ölü var.. tekrar haber geliyor cok sevdiğim bir abim toprağın altında kalmış ve hayatını kaybetmiş..

Rize havası tanıtım

Hava aydinlandiginda ki manzara korkunctu yemyeşil olan yerler gitmis heryer kahverengi olmuş her yer kopmuş bir şekilde yola inebildik camiye sığındık ve işte o an annemi gördüğüm an herşeyi unutmuştum çok zaman sonra etkisinden kurtulup eski hayatimiza tekrardan adapte olmustuk..
Şimdi yağmur yağsa bile artık korkmuyoruz aksine yağmur yağdığı zaman yaz aylarinda denize girmeye bayılıyoruz zamanimizin çoğu muhteşem olan denizimiz de geçiyor.. eh birde balık tutması var evet bende tutuyorum ve inanin kayıkla denizin minnacik görüldüğümüz yerine gidip balık tutma keyfi sahane tavsiye derim
Yaylaları şelaleleri ırmakları memleketimin her bir noktasi ayri güzeldir yaz aylarinda dahada güzel helede küçükken annemizden gizli denize kaçma çabalarımız ağaçlara çıkıp geri inemememiz gayet keyifliydi..
Kış aylarında çamlıhemşine bağlı olan ayder yaylasina galler düzüne gitmenizi tavsiye ederim manzarasi şahanedir buz tutmuş şelalelerin altından akan sular buz gibi soğuk ama insani o su kendine getiriyor..Ayder yaylasina gidip muhlama yemeden dönemeyin derim..
Rize yani memleketim her haliyle güzel sohbet insani bizde canlı tutuyor bizim insanimizin sohbetine denk gelirseniz gülersiniz mutlu olursunuz kendinizi bizden hissedersiniz demektir..
Birşey daha soliyebilirim.. Rize de sevdaluk etmekte güzeldir farklıdır sevdiğin zaman delice denizin hırçın dalgaları gibi seversin burda birbirini.. Burda birbirini sevil sevdaluk edenler birbirlerine o muhteşem sesii olan tulum ile atma türküler söylerler bunu burda yaşlılarımız bile fazlasiyla yapiyorlar genç ruhlular kolay kolay yaşlanmaz burda insan…
Size ufak birde atma türkü ile veda etmek isterim..

Başundaki çemberun
Dali var çiçeği yok
Ha bu deli gönlümün
Senden geçeceği yok..
Saygılarımla..

admin 6
11 Yorumlar
Yohh

Emeğine sağlık

Kralice

Emeğinize saglik

AreS

Emeqine saglik

Ümit

Emeğine sağlık

My

Emeğinize sağlik ??

Reyhan

Çay elinden öteye gidelum yali yali EbruLy mmm :))

iLSu

Emeğine sağlık

Kahve

Emeğine sağlık.

SibeL

Emegine sagLik

Sets

Emeğine sağlık

qSmLy`

Emegine Saglik

Cevap bırakın