Yeni Diziler Hakkında

Yeni Dizinler hakkında evet sizlere biraz bilgiler vereceğim. Yani son zamanlarda yapılan dizilerimiz ne kadar kaliteli ne kadar kalitesiz bence bunun tartışmasından çok dizilerin hangi izleyici kitlesine hitap etmesi daha önemli olacaktır. Bakıyoruz bir çok kanalda farklı günlerde diziler yayınlamakta . Bu dizilerin bazılarının konusu Romantik bazıları Komedi Bazıları ise Tamamen Mafya hesaplaşması gibi değil mi . Hatta geçende bir sohbet de  Süleyman Soylu bakanımız bile Şiddet içerikli dizilerden bir kaç tanesine örnek verdi ve keşke yayınlanmasa gerekli kurumlar gerekli tedbirleri almalı gibi bir açıklama yaptı. Açıkçası herkes düşüncesinde özgür olduğu gibi bence izlemesinde de özgür olması gerekmektedir. Kimisi romantik dizi izler kimi şiddet içerikli yani bu tamamen kişiye ait bir şey ama tabi ki çocuklarımıza şiddet yanlısı diziler izlememeleri daha mantıklı olacaktır. Gelelim bakanımızın söylemiş olduğu dizilerden birine . Çukur dizisi pazartesi günleri bir çok insanın takip ettiği dizilerden bir tanesi . Yamaç koçavalı’nın mahallesinin korumasını ailesini koruması konu alan mafya vari hesaplaşma dizilerinden biridir. Aslına bakarsanız bende pazartesi akşamları izlemekteyim çukur dizisini . Yani oyuncu kadrosu o kadar geniş ve kaliteli ki izlememek elde değil. Özellikle Aras bulut iynemli‘nin rolünü canlandırdığı yamaç karakteri diziye ayrı bir hava katmakta. Hem akıllı hem korkusuz hem merhametli tamamen çevresinde ki insanları seven zarar görmemelerini sağlayan bir kişi olarak görüyoruz. Bu tabi ki belli bir yere kadar idi Yamaç aile üyelerini teker teker kayıplarından sonra özellikle de çok sevdiği kadın ve babasından sonra daha çok sertleşmiş daha merhametsiz olarak lanse edilmekte. Ama yinede mazluma karşı merhameti olmaya devam etmekte. Dizi bu sezon üçüncü sezonu ile başladı ve bir aksilik olmazsa dördüncü sezonu da yapacaklar çünkü dizi gerçekten tuttu ve reyting oranları çok fazla yüksek olduğundan vazgeçilecek gibi bir şey değil yani.

Çukur Dizisi

Çukur Dizisi

Bir diğer dizilerimizden biri olan ve yeni başlayan dizilerden olan mucize doktor ise tamamen komedi duygu yüklü olarak birazda heyecan barındıran bir dizi olarak karşımıza çıkmakta. Otizmli Doktor olan ali vefa’nın etrafında gelişen olaylar ve otizmli birinin ne kadar azimli olduğunu gösteren hayallerinizden vazgeçmediğiniz sürece her şeyin mümkün olabileceğinin göstergesidir. Dizi de ali vefa küçük yaşta abisini kaybetmiş anne ve babası tarafından abisinin ölümü yüzünden suçlanıp çocuk esirgeme kurumuna verilen daha sonrasında ise adil karakterdeki doktorumuzun ona sahip çıkması ve onun inanılmaz yetenekleri olduğunu görmesi ile Ali vefanın tıp alanında okumasını sağlaması daha sonrasında ise mezun olduktan sonra yanına alarak onu iyi bir doktor yapmasını konu almaktayız. Aslında ali vefa çok akıllı ve savant sendromu olan bir kişi. Evet savant sendromu görülen insanlar yetenekli kişiler olabilmekte. Hafızaları çok iyi geniş acıdan bakabilen normal insanların görmedikleri şeyleri onlar daha detaylı ve hızlı bakarak düşünüp algılayıp cevap verebilen insanlardır. Ali vefa da bu yeteneği sayesinde tıp okuyarak doktor olmuş ve adil hocasının yanında işe başlamıştır. Onun işe alınmasından sonra yardımlarına devamlı adil hoca ve nazlı sahip çıkmışlardır. Aslında ali çok  çok iyi bir cerrah olmak istemekte ve kendisine örnek olarak gördüğü kişi de ferman hocadır. Ama ferman hocanın geçmişte yaşadıklarından dolayı şu an için bilmiyoruz ama tahmin olarak onunda bir oğlu var ve otizmli olduğundan dolayı aliye sıcak bakmamıştı ilk başlarda. Ama şimdilerde ise tamamen fikri değişerek ona yardım ederek ne kadar yetenekli bir olduğunu gördü ve sahip çıkmakta ona . Son bölümünde dizinin Doktor ali vefa‘nın artık hastaları ile normal bir şekilde anlaşmaya başlaması ve onları anlaması konu alınmıştır. Yani ilerleyen bölümlerde ali vefa daha çok insanla tanışarak daha çok kendisini geliştirerek çok fazlaca şeyi aşmaya başlayacaktır hayatında.

Mucize Doktor

Mucize Doktor

Diğer izlediğim bir dizi ise Abdülhamid Payitaht dizisi . Evet bazı sahneleri gerçek ile alakası olmasa da çok iyi bir oyuncu kadrosuna sahip olması ve çok iyi bir konuların işlenmesi dizinin izlenmesine neden olmuştur. Ayrıca yıllardan bu yana gelen Abdülhamid han hakkında ki düşüncelerinde insanların aklından yavaş yavaş çıkarak memleket sevdalısı biri olduğunu gözler önüne sermekte. Aslına bakarsanız da öyledir. Abdülhamid han dönemin de Osmanlı bir karış toprak bile kaybetmemiştir. 33 yıl boyunca padişah olan Abdülhamid han çok iyi siyaset yapan biri olarak bilinirdi. Ve dizide bunu ön plana çıkarılmakta. Ne kadar ustaca hamleler yaptığını kimlerle savaşın içinde olduğunu hangi derin örgütün Osmanlının üzerinde oyunlar oynadığını çok iyi analiz ettiği için her defasında kendisinin de karşısındaki güçlere karşı bir planı olmaktaydı. Bunun her zaman kazanan kişisi de Abdülhamid han idi . Abdülhamid hanı canlandıran oyuncu ise Bülent inal dır . Açıkçası ben diziy izlerken Bülent inal‘ın performansına hayran kalmaktayım. Yani bir insan abdülhamid han karakterini bu denli mi güzel canlandırır. Yaptığı ile konuşma tarzı ile hareketleri ve duruşu ile Abdülhamid han’ın kopyası gibi olmakta.Ama başta da dediğimiz gibi bazı sahneleri gerçekten tamamen senaristin hayal ötesine geçmiş durumda yani. Ama bazı sahneleri de tarihten konu alınarak yapılmıştır. Yani tamamen gerçek olarak yapılmıştır. Bu da diziye zaten ayrı bir hava katmaktadır. Yani gerçekleri anlatmak ve sunmak insanların her zaman ilgisin çekmiştir. Payitaht dizisi 4’cü sezonu ile izleyicileri ekrana çekmeye başladı. Bu sefer düşmanları daha saldırgan ve daha hırslılar ve daha kurnazlar . Ama Abdülhamid han hepsi ile başa çıkmakta ve onları yenmektedir. Her yeni oyun öncesinde padişahın bir hamlesi olmakta ve bu hamleden dolayı çok fazla zarar verilmemektedir Osmanlı imparatorluğuna . Osmanlının son zamanlarının anlatıldığı dizide haremde yaşananlardan halkın arasında çıkan olaylara kadar hepsinin anlatıldığı ve o zamana ait her şeyi görebilirsiniz. Evet arkadaşlar sizlerde bu konumuzu beğendi iseniz bizleri takip etmeyi sohbet sitelerimize gelmeyi ve bizlerle bol bol sohbet ederek sizlerinde görüşlerini buraya aktarmanızı beklemekteyiz.

 

Payitaht Abdülhamid Han

Payitaht Abdülhamid Han

sohbet