Hayvan severlik

Hayvan severlik

Hayvan severlik diye attık başlığımızı, çünkü her insan delisi olmasa da gördüğü masum bir hayvanın başını okşayıp geçecek kadar seviyoruz dur hayvanları. Bir insanın hayvana olan sevgisi onun içerisinde merhamet duygusunun var oluşu ile alakalıdır. Bizler Sohbetyildizi olarak hayvanlara olan sevgimizle birlikte onlara nasıl davranmalıyız diye de sohbetimizi ediyor ve yardımlaşıyoruz.

Sohbetyildizi eğlenmenin tadını bilenler harici hayvan sever olmanın bir başka özelliklerini de taşımaktadır. Mesela hayvan sever insanlar duygusal olarak daha da gelişmiş insanlardır. O hayvanların vermiş olduğu his insanlara da sevginin saf haliyle en ufak zerresine kadar gerçek ve sonsuz haliyle yansır. Çünkü hayvan sever bir insan o hayvana vermiş olduğu sevgiyi insana daha da fazla nakşettirir.

Kendi açımdan bir örnek vermek istiyorum. Bir oyunda tanıştığım ve samimiyeti, dostluğu, yardımseverliği, iyiliği ve o güzel kalbi ile bana candan(içten) haliyle kendini sevdiren kardeşim Yağmur. Onun o güzel düşünceleri, davranış örnekleri daha sonradan öğrendiğim kadarı ile hayvanseverliğinden de kaynaklanıyor. Bir insan bu kadar mi merhametli olur dedirtenlerden. Ona sorduğum zaman bana yazmış olduğu yazıyı da sizinle paylaşmak isterim.

” Hayvanların insanlardan beklentisi sadece yaşamlarını ellerinden almamamız, onlara zarar verilecek en ufak şeyden bile sakınmamız,1 kap mama,1 kap su , bir avuç sevgi… Aslında imkansız şeyler istemiyorlar. Olmayacak şeyler değil bunlar. Hani bazı insanların alerjileri vardır hayvanların tüylerine salyalarına… bunlar onların bilerek yaptıkları bir şey değil. Sırf hastalığı var diye o hayvana eziyet edenler var. Evet herkes hayvanları sevmek zorunda değil ama yaşamlarına saygı duymak, onlara iyilik yapanlara engel olmamak, onlara işkence yapmamak zorundalar.”

Empati Kurun

Hayvanlarla birlikte yaşadığımız dünyamızda onların dilsiz olması onların yaşam alanlarını ellerinden almamız hakkını bize vermiyor. Ona işkence eder iken yapma canım acıyor diyemiyor, veyahut bir kap mama bir kap su biraz sevgiye ihtiyacım var diyemiyor. Yağmur da bunun bilincinde bir kardeşimiz. Ve ayni düşüncelere sahip bir çok kişinin de toplandığı Sohbetyildizi sitemiz sizinle bu konuda muhabbet edecek insanları bir araya getirmiştir.

İletişim sadece insanların birbiri ile yaptıkları konuşma , yazışmaları kapsamaz bütün canlı varlıklar arasında çeşitli şekillerde gerçekleşebilir mesela empati kurmak. Bunun için iletişime gerekte yoktur. Sadece empati kurup karşılaştığımız hayvanın ne istediğini neye ihtiyacı olduğunu ve ya canını acıtacak bir davranış sergilendiği zaman, bize yapsalar ne hissederim? Diye düşünerek onlarla iletişim dahi kurmuş oluruz.
Sevgili sohbetyildizi ailesi hayvan severlik olmak bizim insanlığımızın bir göstergesidir. Değerli İnsanların toplandığı yer diyorum chat sitemiz için, değeriniz hayvan severlik göstermiş olduğunuz sevginin insana daha da fazla yansıdığı için olduğuna gönülden inanıyorum.
Ailemize katılarak bu konu ve dahası için giriş yapmanız yeterli olacaktır 😉 HiFa

sohbet