Karantina Sohbetleri

Herkese merhaba ben ayLa bugün sizinle Karantina Sohbet hakkında konuşacağız…Karantina deyince ınsanın aklına zorla evde tutulmak, istemediği hayatı yaşamaya maruz bırakmak, yada yasak gibi gözüksede aslında hiç değil. Yani karantina aslında bizim için iyi birşey. nasıl mı?

Karantina ne demek ?

Karantina, bulaşıcı bir hastalığa maruz kalan şüpheli durumdaki insan ve hayvanları, hastalığın en uzun kuluçka devresine eşit bir süre kimse ile temas ettirmemek suretiyle alınan tedbirsel faaliyetlerin tümü, sağlık yalıtımı. Kelimenin kökeni İtalyancadır. Ekonomisi ticarete dayanan Venedik Cumhuriyetinde, başkent Venedik’e salgın hastalık bulaşmasın diye kentte gelen gemiler 40 gün şehir açıklarında denizde beklermiş. Karantina kelimesi buradan gelir.Yani anlayacağımız üzere karantina bizim iyliğimiz için yapılıyor.

Karantina Muhabbetleri

Karantina Muhabbetleri

Peki bu karantina dönemi insanı nasıl etkiliyor ?

Insanlar hep sosyal hayatı yaşamaya alıştığı için evde kalmakta zorluk çekiyor.Yada öğrenciler sürekli okulda olduğu için evde aileleri ile sıkılıyor.Yahut da çalışanlar sürekli çalıştığı için evde durmak istemiyor. Bu ayıp yada kızılacak birşey değil insanları evde tutmak için şiddet veya zorbalık hiç doğru değil. Haberlerde sürekli görüyoruz evden çıkan özellikle yaşlı insanları zorbalık la evde tutmaya çalışıyor.. oysa ki atasözü bile var (tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır.

Peki ya karantina insanların sohbetini etkiler mi?

Illa sohbet etmek için dokunmak,elini tutmak, sarılmak mı gerek? Sohbet etmek için illa temas etmeye gerek yoktur. Çünkü sohbet uzaktan da yapılır yeter ki gönülden olsun.Biraz da dünyanın ortak sorunu olan virüs hakkında konuşmak istiyorum..Bir yerde okumuştum onu sizinle paylaşmak istiyorum..Korona değildir aslında bu kadar can alan;kıyıya vuran çocuk cesetlerinin sızlayışıdır bu… Depremler değildir bu bizi sarsan; çöpten ekmek toplayan annenin yürek acısı. evine ekmek götüremeyip intihar eden babanın  kahır göz yaşıdır bu…Çekirge istilası değildir bu gelen; gayri meşru yoldan doğurulan ve poşete konulup diri diri çöp kutusuna atılan bebeğin feryadıdır bu…Bu savaşlar sadece savaş değildir aslında;evinden,yurdundan sürülen,ailesinden koparılan yüz binlerin iniltisidir bu…Afrikada on binler  açlıktan ölürken Avrupa’da insanlaruın fazla yemekten hastalanmasının tezatıdır ve adaletsizliğidir bu…Müslüman olan iki tarafın tekbir getirerek birbirlerini katletmesinin acı karşılığıdır bu…Çok su içiyor diye binlerce deveyi katleden sözde medenilerin pisliğinin sonucudur bu…Kendi elimizle yakıp yıktığımız,talan ettiğimiz doğanın,evsiz bıraktığımız dilsiz yüz binlerce aciz hayvanın bedduasıdır bu…Heyelanlar,seller,yangınlar değildir sadece üzerimize yağan belalar..Ve arkadaşlar içinde olduğumuz durum gerçekten çok ciddi. sürekli içimizden biri hayata gözünü yumuyor. belki de bu bizim sorumsuzluğumuzdan kaynaklı. Herkes sevdiğini korumak için evde kalabilir unutmayın ki #hayatevesığar da eğer sevdiklerimiz`e bizim yüzümüzden zarar gelirse o acı vicdanımıza sığmaz…

Ünlülerle Karantina Sohbet

Ünlülerle Karantina Sohbet

O kadar acılara şahit olduk ki mesela ?

Sevgili dünya sevdiklerinizden koparılmak nasıl bir duygu ?
-ırak

Sevgili dünya kilitlenmek nasıl bir duygu?
-kaşmir

Sevgili dünya en sevdiğin restoran mi kapandı?
-yemen

Sevgili dünya korku nasıl bir duygu?
-Uygurlular

Sevgili dünya okula gidememek nasıl hissettiriyor?
-suriye

Sevgili dünya yeterince yiyecek stoku yaptınız mı?
-afrika

Sevgili dünya seyehat yasakları nasıl gidiyor?
-filistin

Ve arkadaşlar vurası çok önemli. Vefat ettiği andan itibaren özel bir torbaya koyulup morga indiriliyor. Son bir kez bile göremeyeceksiniz yüzünü. Annen,baban,eşin,çocuğun,herhangi biri. Yine torbanın açılmaması gerektiği için yıkanmadan mezara koyup gömülecek. Yasak olduğu için namazı dahi kalkınmayacak. Artık ciddiye mi alsak şu işi. Bana birşey olmaz demeyin sizden başkalarına bulaşıp başkasına sebep olabilirsiniz. Belki hiç tanımadığın biri belki canından öte insanlara sebep olabilirsiniz..

Virus aldığımız tedbirlerden daha güçlü değil.

#hayatevesığar..

sohbet